İlaç Ara

BRICANYL turbuhaler toz inhalator 0.50 mg 200 doz

Etkin Madde
Firma Bilgileri
AstraZeneca Türkiye İlaç Sanayi ve Ticaret Ltd.Şti.
Satış Fiyatı
Ambalaj Miktarı
200
Reçete Durumu
Normal Reçeteli bir ilaçdır.
Giriş
Bölümü
Ne İçin
Kullanılır
Nasıl
Kullanılır
Yan
Etkileri
Eşdeğerleri
Nelerdir

BRICANYL TURBUHALER Toz İnhalatör 0.5 mg/doz İnhalasyon yoluyla kullanılır.

Etken Madde

Her inhalasyon dozunda 0,5 mg Terbütalin sülfat

Yardımcı maddeler

Bu üründe yardımcı madde kullanılmamaktadır.

Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

Bu kullanma talimatını saklayınız. Daha sonra tekrar okumaya ihtiyaç duyabilirsiniz.

• Eğer ilave sorularınız olursa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

• Bu ilaç kişisel olarak sizin için reçete edilmiştir, başkalarına vermeyiniz.

• Bu ilacın kullanımı sırasında, doktora veya hastaneye gittiğinizde doktorunuza bu ilacı kullandığınızı söyleyiniz.

• Bu talimatta yazılanlara aynen uyunuz. İlaç hakkında size önerilen dozun dışında yüksek veya düşük doz kullanmayınız.

Bu Kullanma Talimatında:

1. BRICANYL nedir ve ne için kullanılır?

2. BRICANYL’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

3. BRICANYL nasıl kullanılır?

4. Olası yan etkiler nelerdir?

5. BRICANYL’in saklanması

Başlıkları yer almaktadır.

2.BRICANYL kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

BRICANYL’i aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ

Terbütalin’e alerjiniz olması durumunda.

BRICANYL’i aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ

• BRICANYL (terbütalin) veya başka herhangi bir ilaca karşı beklenmeyen bir reaksiyonla karşılaştınızsa doktorunuza söyleyiniz.

• Bazı durumlarda BRICANYL TURBUHALER’in kullanımı özel dikkat gerektirir. Bu nedenle, başka sağlık sorunlarınız, özellikle kalp rahatsızlığı, düzensiz kalp ritmi, göğüs ağrısı, şeker hastalığı (diyabet) veya tiroid bezinin aşırı çalışması (hipertiroidizm) varsa, bunlar hakkında doktorunuzu her zaman bilgilendiriniz.

Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı

• BRICANYL TURBUHALER size sadece mevcut durumunuz için reçete edilmiştir. Doktorunuz tavsiye etmedikçe, başka problemleriniz için kullanmayınız. İlacı hiçbir zaman başka birine vermeyiniz.

Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

Hamilelik

ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

BRICANYL TURBUHALER ile tedaviye başlamadan önce, doktorunuzu hamile olduğunuz veya hamile kalmaya çalıştığınız konusunda bilgilendiriniz. Hamileyseniz, ilaç kullanımı konusunda her zaman çok dikkatli olmalısınız. BRICANYL, hamile kadınlar tarafından kullanıldığında herhangi bir zararlı etki göstermemiştir. Yine de BRICANYL TURBUHALER kullandığınız dönemde hamile kalırsanız, mümkün olduğunca çabuk doktorunuzla temasa geçiniz.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza danışınız.

Emzirme

ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme

2

Araç ve makina kullanımı

BRICANYL TURBUHALER araç ve makine kullanımını etkilemesi beklenmemektedir.

Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı

Beta blokör olarak isimlendirilen ilaçlar (yüksek tansiyon, kalp için kullanılan bazı ilaçlar ve bazı göz damlaları), steroid ilaçlar, ksatinler ve idrar arttırıcılar BRICANYL ile eş zamanlı olarak kullanıldığında, BRICANYL’in etkisini azaltabilir veya bloke edebilirler. BRICANYL ile eş zamanlı kullanılan bazı belli ilaçların kan seviyesindeki tuz dengesine de etkileri olabilir (düşük potasyum seviyeleri). Genellikle bu önemsizdir, ancak bazı durumlarda kalp ritmi üzerinde etkisi olabilir.

Eğer reçeteli yada reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

5.BRICANYL’in saklanması

BRICANYL TURBUHALER ‘i çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.

BRICANYL TURBUHALER’i her kullanışınızdan sonra kapağını kapatınız.

30°C altındaki oda sıcaklığında saklanmalıdır.

Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra BRICANYL’i kullanmayınız.

Ruhsat Sahibi:

AstraZeneca İlaç San.ve Tic.Ltd.Şti. Büyükdere Cad.Yapı Kredi Plaza B Blok Kat 4 Levent – İstanbul tarafından ithal edilmiştir.

Üretim Yeri:

AstraZeneca Dunkerque Production 224 avenue de la Dordogne, BP41 59944 Dunkerque cedex 2 Fransa

TURBUHALER NASIL KULLANILIR?

TURBUHALER, ilacın ek madde kullanılmadan uygulandığı çok dozlu bir inhalasyon cihazıdır. TURBUHALER aracılığıyla nefes aldığınızda kuru toz halindeki ilaç akciğerlere ulaşır. Bu nedenle, ağız parçası aracılığıyla güçlü ve derin bir nefes alınması önemlidir. TURBUHALER’i kullanmak çok kolaydır. Aşağıdaki talimatları izlemeniz yeterlidir.

1. Koruyucu kapağı döndürerek çıkarınız.

2. Doz yükleme bileziği altta kalacak şekilde TURBUHALER’i dik olarak tutunuz. Doz yükleme bileziğini sonuna kadar çevirdikten sonra tekrar geri çevirerek TURBUHALER’e bir dozluk ilaç dolmasını sağlayınız.

3. Nefesinizi veriniz. TURBUHALER ağzınızdayken nefesinizi vermeyiniz.

4. Ağız parçasını dişlerinizin arasına yerleştiriniz, dudaklarınızı kapatınız ve ağzınızdan güçlü ve derin bir nefes alınız. Ağız parçasını çiğnemeyiniz ve kuvvetle ısırmayınız.

5. Nefesinizi vermeden önce TURBUHALER’i ağzınızdan çıkarınız. Bir dozdan fazla kullanmanız gerekiyorsa, 2-5’inci basamakları tekrarlayınız.

6. Koruyucu kapağını kapatınız.

7. Önerilen dozu aldıktan sonra ağzınızı su ile çalkalayınız.

Ağız _

parçası

Doz gösterge penceresi

Doz

yükleme ^ b ileziği

DİKKAT!

TURBUHALER ağzınızdayken nefesinizi vermeyiniz. Her kullanımdan sonra koruyucu kapağını kapatınız.

Doz miktarı çok az olduğundan, inhalasyondan sonra herhangi bir tat hissedemeyebilirsiniz. Ancak, talimatları doğru olarak uyguladıysanız, ilacın akciğerlerinize ulaştığından emin olabilirsiniz.

TURBUHALER’in temizlenmesi

Ağız parçasını kuru bir bezle düzenli aralıklarla (haftada bir) temizleyiniz. Ağız parçasını temizlerken su kullanmayınız.

TURBUHALER’in boşaldığı nasıl anlaşılır?

Doz göstergesinde kırmızı renk görülmeye başladığında yaklaşık 20 doz kalmış demektir. Kırmızı renk, doz gösterge penceresinin altına ulaştığında TURBUHALER’de ilaç kalmamış demektir. TURBUHALER sallandığında duyulan ses, içinde bulunan ilaçtan değil, nem çekici maddeden gelmektedir.

DEVAMINI OKU

2.BRICANYL nedir ve ne için kullanılır?

BRICANYL TURBUHALER kuru toz inhalatördür ve içinde terbütalin ilacını taşır.

BRICANYL TURBUHALER, solunum yolunu genişleterek nefes almayı kolaylaştırır. İnhalatörün ağız parçası aracılığıyla nefes aldığınızda, ilaç nefesinizi ciğerlerinize kadar takip eder.

BRICANYL TURBUHALER Toz inhalatör 0,5 mg/doz, her inhalasyonda kuru toz halinde 0,5 mg terbütalin sülfat sağlayan 100 dozluk plastik inhalasyon cihazı bulunan ambalajlarda takdim edilmektedir.

1

DEVAMINI OKU

3.BRICANYL nasıl kullanılır ?

Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar

Doz kişiye özeldir. Doktorunuzun talimatlarına dikkatlice uyunuz. Bunlar, bu talimatta bulunan bilgilerden farklı olabilir.

BRICANYL TURBUHALER düzenli aralıklar yerine, gerektikçe kullanılmalıdır.

İlk kez BRICANYL TURBUHALER kullanmaya başlamadan önce, "TURBUHALER nasıl kullanılır" bilgisini okumanız ve talimatlara dikkatlice uymanız önemlidir.

Küçük çocukların TURBUHALER'i kullanmakla ilgili zorlukları olabilir. Bu nedenle çocuğun kullanım talimatlarını uygulayabildiğinden emin olmak gerekir.

Nefes alma zorluğunuzu gidermek için her zamankinden daha yüksek dozlar kullanmanız gerekiyorsa mümkün olduğunca çabuk bir şekilde doktorunuza başvurunuz. Astımınızı kontrol altına almak için ek tıbbi tedaviye ihtiyacınız olabilir. BRICANYL TURBUHALER dozunu, doktorunuza danışmadan arttırmayınız.

Her inhalasyonda, bir miktar ilaç ağız ve boğaz içine yapışabilmektedir. Yan etki riskini azaltmak amacıyla, BRICANYL TURBUHALER kullandıktan sonra mümkün olduğu takdirde ağzınızı su ile çalkalamanız önerilmektedir.

Yetişkinler ve 12 yaşından büyük çocuklar için alışılagelmiş doz: Gerektiğinde 1 inhalasyon (0,5 mg). Gerekli durumlarda, tek doz halinde 3 inhalasyona kadar (1,5 mg) uygulanabilir. 24 saatlik bir zaman diliminde uygulanan toplam doz genellikle 12 inhalasyonu (6 mg) aşmamalıdır.

Uygulama yolu ve metodu

Inhalasyon yolu ile uygulanır.

Çocuklarda kullanımı

3

3-12 yaşlarındaki çocuklar için alışılagelmiş doz: Gerektiğinde 1 inhalasyon (0,5 mg). Gerekli durumlarda, tek doz halinde 2 inhalasyona kadar (1 mg) uygulanabilir. Çocuklar genellikle 24 saatlik bir zaman diliminde 8 inhalasyonu (4 mg) aşmamalıdırlar. BRICANYL TURBUHALER genellikle 5 dakika içinde etki gösterir. BRICANYL TURBUHALER'in etkisi 6 saate kadar sürer. BRICANYL TURBUHALER akut astım atağınız olması durumunda bile etkilidir.

Yaşlılarda kullanımı

Yetişkinlerle aynı doz kullanılır.

Özel kullanım durumları

Veri yoktur.

Eğer BRICANYL TURBUHALER 'in etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Kullanmanız gerekenden daha fazla BRICANYL kullanırsanız

Sadece doktorunuzun size reçete ettiği sayıda doz (inhalasyon) uygulayınız. Daha fazlasını kullanmak, yan etki riskini arttıracaktır. Doz aşımı sonrasında en sık görülen belirti ve işaretler aşağıdaki gibidir:

* mide bulantısı

* baş ağrısı

* hızlı veya düzensiz kalp atışı

* kas krampları

* sinirlilik, huzursuzluk, titreme

* sersemlik veya sıra dışı uyuşukluk

Bu belirtilerden herhangi biri olursa doktorunuza başvurunuz.

BRICANYL TURBUHALER 'dan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız, bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

Eğer BRICANYL TURBUHALER dozunu almayı unutursanız

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

BRICANYL TURBUHALER düzenli aralıklar yerine, gerektikçe kullanılmalıdır. Ancak, size düzenli tedavi reçete edilmişse ve bir doz almayı unutmuşsanız, dozu almayı unuttuğunuzu hatırlar hatırlamaz alınız. Eğer bu, bir sonraki doz zamanına çok yakınsa, bir sonraki doza kadar bekleyiniz.

DEVAMINI OKU

4. Olası Yan Etkiler:

Tüm ilaçlar gibi BRICANYL’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

4

BRICANYL TURBUHALER kullandığınızda genelde hiçbir yan etki hissetmezsiniz. Oluşan yan etkiler genellikle hafiftir ve bir veya iki haftalık tedavi sonrası kendiliğinden geçer. Ancak, aşağıdaki yan etkilerden biri sizi rahatsız ederse veya geçmezse doktorunuza söyleyiniz.

Çok yaygın görülen yan etkiler (her 10 kişide 1 'den fazla görülür)

titreme baş ağrısı

* kalbinizin hızlı atması

Yaygın görülen yan etkiler (her 10 kişide 1 'den az görülür)

kalbinizin hızlı atması kas krampları

kandaki potasyum seviyelerinde azalma

Yaygınlığı bilinmiyor

* düzensiz kalp atışları

göğüs ağrısı (anjina gibi kalp problemlerine bağlı olarak). BRICANYL TURBUHALER kullanımı sırasında, bu semptom görülüyorsa doktorunuza bildiriniz, ancak size söylenene kadar ilacı kullanmayı durdurmayınız. mide bulantısı (hasta hissetme) ağız ve boğazda irritasyon

Uyku bozuklukları ve endişeli hissetme, huzursuzluk ve hiperaktivite gibi davranış değişiklikleri. bronkospazm (hava yollarındaki kasların kasılarak hırıltılı nefes almaya yol açması)** ciltte kızarıklık ve kaşıntı gibi alerjik reaksiyonlar

Bu yan etkiler pazarlama sonrası raporlardan elde edilmiştir ve bu sebeple yaygınlığı bilinmemektedir.

* inhalasyon ilaçları bronkospazma neden olabilir

Her ne kadar yaygınlığı bilinmese de bazı kişilerde zaman zaman göğüs ağrısı görülmüştür (angina gibi kalp problemlerine bağlı olarak). BRICANYL TURBUHALER kullandığınız süre içinde bu belirtiler oluşursa doktorunuza söyleyiniz, ancak doktorunuz aksini söylemedikçe ilacı kullanmayı bırakmayınız.

Yan etkilerin raporlanması

Kullanma Talimatında yer alan veya almayan herhangi bir yan etki meydana gelmesi durumunda hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz. Ayrıca karşılaştığınız yan etkileri www.titck.gov.tr sitesinde yer alan “İlaç Yan Etki Bildirimi“ ikonuna tıklayarak ya da 0 800 314 00 08 numaralı yan etki bildirim hattını arayarak Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)‘ne bildiriniz. Meydana gelen yan etkileri bildirerek kullanmakta olduğunuz ilacın güvenliliği hakkında daha fazla bilgi edilnilmesine katkı sağlamış olacaksınız.

DEVAMINI OKU